Co to jest piramida finansowa?

Piramida finansowa

Piramida finansowa to nielegalne działanie polegające na wyłudzeniu przez jej założycieli środków finansowych pod przykrywką legalnej działalności finansowej.

Piramida to oszukańczy system zarabiania pieniędzy oparty na rekrutacji coraz większej liczby „inwestorów”. Pierwsi promotorzy rekrutują inwestorów, którzy z kolei rekrutują więcej inwestorów i tak dalej. Schemat nazywa się „piramidą”, ponieważ na każdym poziomie rośnie liczba inwestorów. Mała grupa początkowych promotorów na górze wymaga dużej bazy późniejszych inwestorów, aby wesprzeć program, zapewniając zyski wcześniejszym inwestorom.

 

Programy piramidowe mogą, ale nie muszą, obejmować sprzedaż produktów lub dystrybucję. Trend polega na angażowaniu sprzedaży produktów lub dystrybucji w celu wykazania legalności. Odbywa się to wyłącznie w celu ominięcia kontroli ze strony instytucji państwowych. Potencjalny zysk wynika głównie z rekrutacji innych inwestorów, a nie ze sprzedaży produktów. Najważniejsze jest jednak to, że we wszystkich piramidach sama sprzedaż produktu jest znacznie mniej ważna niż pozyskiwanie nowych inwestorów.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usłigi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.