Handel akcjami - poradnik inwestora

Materiał partnerski
Handel akcjami - poradnik inwestora

Handel akcjami spółek notowanych na giełdzie to obecnie niezwykle popularny sposób na inwestowanie nadwyżek kapitału. Od czego rozpocząć grę na giełdzie? Jak kupować i sprzedawać?

Jak handlować akcjami?

Początkujący inwestor musi poświęcić dużo czasu na naukę i zdobyć choć ogólną wiedzę o obrocie akcjami. Trader powinien wiedzieć czym jest hossa i bessa na giełdzie, a także jakie czynniki wpływają na wycenę danej akcji. Powinien również umieć czytać wykresy giełdowe ważne dla analizy technicznej oraz fundamentalnej.  Dzięki temu będzie mógł podejmować właściwe decyzje na podstawie prognozowania kursów akcji w odniesieniu do historycznych poziomów cen lub na podstawie prognozy przyszłego kursu akcji.

Warto zapoznać się z książkami i branżowymi publikacjami dla początkujących inwestorów. Dobrym sposobem na zdobycie wiedzy jest gra giełdowa z wykorzystaniem  wirtualnych środków finansowych np. w wersji demonstracyjnej u renomowanego brokera tj. Saxo, dzięki czemu można dość dobrze poznać mechanizmy, które rządzą handlem akcjami giełdowymi.  

Rachunek brokerski

Dopiero mając solidne przygotowanie merytoryczne i praktyczne, można rozpocząć handel akcjami na dedykowanej platformie. Rachunek brokerski to narzędzie, na którym zostaną zapisane wszelkie informacje o posiadanych przez tradera akcjach spółek i dokonanych przez niego transakcjach. Rachunek u renomowanego brokera tj. Saxo Bank Polska umożliwia sprzedawanie i kupowanie ponad 19 000 akcji zarówno z rynków głównych, jak i wschodzących na 37 giełdach z całego świata. Po dokonaniu kilku formalności, można otworzyć zlecenie, które powinno określać nazwę danej spółki, liczbę i cenę akcji, które inwestor chce nabyć. 

Ryzyko związane z giełdą

Handel akcjami jest nierozerwalnie związany z ryzykiem inwestycyjnym. Wzrasta ono proporcjonalnie do wysokości prognozowanego zysku. Nie można bezmyślnie szafować posiadanymi środkami, ale każdy trader powinien wykazywać skłonność do podejmowania ryzyka. Należy jednak unikać bezmyślnego inwestowania w niesprawdzone spółki. Trzeba również podkreślić, że przy inwestycjach w akcje bardzo liczą się stalowe nerwy oraz rzetelna ocena podejmowanego ryzyka. 

Warto mieć świadomość, że obrót akcjami i związany z nimi rynek jest wyjątkowo zmienny. Prawidłowe reagowanie na stale pojawiające się zmiany pozwala na znaczne ograniczanie ryzyka i tym samym wypracowywanie zadowalającego zysku. Szczególnie ważne jest również zdywersyfikowanie portfela gracza tradera, co ułatwia niwelowanie ewentualnych strat.

Artykuł sponsorowanyTa strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usłigi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.