Jak zachować się przy stole? Savoir-vivre dla każdego

Jak zachować się przy stole? Savoir-vivre dla każdego

Savoir-vivre to zbiór dobrych manier, o których każdy z nas słyszał, czasami jednak zdarza się o nich nam "zapomnieć." Dzisiaj przypinamy jak zachować się przy stole podczas spożywania posiłku.

Rozmowy podczas posiłku.

Obiad lub kolacja w gronie rodziny czy znajomych to wspaniała okazja, aby porozmawiać i wymienić się ciekawymi doświadczeniami. Pamiętajmy jednak o tym, aby nigdy nie mówić z pełnymi ustami! Podczas przeżuwania kęsów pokarmu możemy kogoś opluć. Dlatego zanim nie skończymy przeżuwania i połykania kęsów pokarmu nie odzywajmy się!

 

Postawa ciała przy stole.
Kiedy zajmiemy miejsce przy stole należy pamiętać aby nie kiwać się i nie wiercić. Ręce należy trzymać na stole, ale nie opierać się łokciami o blat. Nie na miejscu będzie również zdejmowanie butów pod stołem. Należy siedzieć z wyprostowanymi plecami opierając się o oparcie krzesła.


Jak odłożyć sztućce po skończonym posiłku?
Jeżeli jeszcze spożywasz posiłek, oprzyj sztućce o krawędź talerza, tak aby widelec nie dotykał noża. Sztućce stykające się pod kątem prostym informują obsługę stołu o prośbę dokładki.
Nóż i widelec złożone razem - równolegle na talerzu z prawej strony (na godzinę 5) sygnalizują, że posiłek został zakończony.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usłigi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.