Co to jest ABS?

Co to jest ABS?

System ABS w samochodzie to aktualnie standard w nowych samochodach. Zdecydowanie zwiększa on bezpieczeństwo podczas gwałtownego hamowania.

Skrót ABS oznacza Anti-Lock Braking System, czyli system zapobiegający blokowani kół podczas hamowania.

Efektem zablokowania kół podczas hamowania jest znaczne wydłużenie się drogi hamowania oraz brak panowania nad samochodem.

                ABS zapobiega wpadnięcia w poślizg dzięki czemu podczas hamowania cały czas kierowca ma kontrolę nad pojazdem i może jednocześnie wymijać przeszkody.

 

Jak prawidłowo hamować samochodem z ABS?

Podczas awaryjnego hamowania samochodem z systemem ABS należy przy manualnej skrzyni biegów jednocześnie maksymalnie wcisnąć pedał sprzęgła oraz hamulca. W trakcie hamowania system automatycznie odciąga pedał hamulca w przeciwną stronę – należy cały czas trzymać pedał hamulca maksymalnie wciśnięty.

 

Jak prawidłowo hamować samochodem bez ABS?

                W wypadku awaryjnego hamowania samochodem bez systemu ABS należy nie dopuszczać do zablokowania kół, co spowodowałoby utratę panowania nad samochodem. Zalecaną metodą jest hamowanie pulsacyjne.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usłigi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.