OC samochodu - jak i gdzie sprawdzić w internecie?

OC samochodu - jak i gdzie sprawdzić w internecie?

W związku z obowiązującymi przepisami kierowca nie musi posiadać przy sobie wersji papierowych dokumentów OC i dowodu rejestracyjnego pojazdu pojawia się pytanie: jak podczas wypadku czy kolizji sprawdzić czy samochód sprawcy zdarzenia posiada ważne ubezpieczenie OC?

Czy sprawca wypadku posiada OC?

Wypadki chodzą po ludziach i niestety nierozwaga czy chwilowe rozkojarzenie może doprowadzić do stłuczki czy też niewielkiej kolizji. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wzywanie policji do małej stłuczki nie jest konieczne, sami możemy sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważne ubezpieczenie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnił do publicznego użytku bazy danych online o ubezpieczeniach samochodów, w których można bez problemu sprawdzić czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione OC.

 

Gdzie sprawdzić OC samochodu?

Sprawdzenia ubezpieczenia OC dokonasz online na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Jakie dane należy wpisać, aby sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu? W formularzu na stronie UFG należy kolejno wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN auta, którego polisą jesteśmy zainteresowani. W przeciągu kilku sekund otrzymamy dostęp do danych: numerze polisy OC, marce pojazdu, nazwie firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę, danych adresowych firmy ubezpieczeniowej. Udostępniona informacja jest bezpłatna i dotyczy tylko konkretnego zapytania.

 

Konsekwencje za brak ubezpieczenia OC samochodu

Za brak ważnego ubezpieczenia OC grożą kary finansowe w zależności od ilu dni nie mamy ważnej polisy, może być to nawet kwota 4200 zł. Jeśli zdarzy się wypadek i sprawca nie będzie miał ważnego ubezpieczenia auta koszty naprawy pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który odbierze swoją należność od nieubezpieczonego sprawcy według swoich procedur. Według danych UFG średnio nieubezpieczeni muszą zapłacić od 15 tyś zł do nawet kilkuset tysięcy złotych. Rekordzista musi zwrócić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu kwotę wynoszącą 1,6 miliona złotych.

 

źródło: UFG

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usłigi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.