Reprezentant w sądzie, czyli dlaczego warto mieć adwokata?

Reprezentant w sądzie, czyli dlaczego warto mieć adwokata?

Problemy z prawem to zapewne ostatnia rzecz, z jaką chcą mieć do czynienia praworządni obywatele, jednak niekiedy konieczne jest stawiennictwo w sądzie lub na komisariacie. Jeśli występuje się wtedy jako świadek, zwykle nie ma się większych problemów, ale jeśli charakter zmienia się na podejrzanego lub oskarżonego, należy mieć wtedy adwokata. Dotyczy to nie tylko poważnych spraw karnych, ale również cywilnych czy, coraz częściej, rodzinnych.

Konieczność posiadania adwokata


W świetle aktualnych przepisów adwokat jest prawnym reprezentantem strony w postępowaniu sądowym: zarówno w sprawach karnych, jak i w przypadku rozpraw cywilnych, administracyjnych czy rodzinno-opiekuńczych. Wymóg posiadania takiego reprezentanta jest umotywowany prawnie w większości rodzajów postępowań, jednak najczęściej dopiero na etapach kierowania wniosków do wyższych instancji np. wnoszeniu skargi kasacyjnej. W skrócie oznacza to, że przy rozprawach w sądzie I instancji zwykle nie ma przymusu posiadania adwokata, co jednak nie wyklucza jego zatrudnienia. Powód jest prosty: nieznajomość prawa to najczęstsza przyczyna przegrywania z pozoru błahych procesów. Zamiast ryzykować, ponosić koszty dodatkowych rozpraw lub przegrywać kolejne rozprawy - lepiej zdać się od razu na profesjonalistę.


Adwokat czy radca?


Pod względem prawnym nie ma większej różnicy w przypadku procesów cywilnych albo rodzinnych (sprawy rozwodowe, opieka nad dzieckiem, zasądzenie alimentów). Sytuacja komplikuje się w procesach karnych oraz w tych rozprawach, gdzie strona chce występować jako oskarżyciel posiłkowy. W takich przypadkach wynajęcie adwokata jest niezbędne; posiada on najszersze uprawnienia, a przy tym zazwyczaj znacznie większe doświadczenie w rozprawach tego typu. Warto też podczas wyboru swojego sądowego pełnomocnika kierować się tym, jaką posiada on specjalizację. Chociaż z reguły adwokat nie powinien odmawiać udziału w rozprawach z różnych gałęzi postępowań, o wiele lepszym wyjście jest zatrudnienie takiego, który specjalizuje się w ich konkretnym typie, a przez to doskonale zna nie tylko wykładnię prawa, ale i wyroki powiązane z danym casusem.

 

Artykuł zewnętrzny

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usłigi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.