Jak dbać o zęby dziecka?

Jak dbać o zęby dziecka?

O jamę ustną dziecka należy dbać już od momentu narodzin. Dzięki przestrzeganiu zasad higieny, zdrowej diety i regularnym wizytom u stomatologa maleje ryzyko wystąpienia próchnicy. Choroba ta jest poważnym problemem społecznym i prowadzi do przedwczesnej utraty zębów.

Regularne wizyty u stomatologa

Jednym z elementów dbania o zdrowe zęby u dzieci są regularne wizyty u stomatologa. W gabinecie należy pojawiać się raz na 6 miesięcy, chyba że specjalista zadecyduje o konieczności częstszych kontroli. Dzieje się tak, gdy ryzyko wystąpienia próchnicy jest wysokie. Podczas wizyty stomatolog ocenia stan zębów i wykonuje specjalistyczne zabiegi higienizacyjne. Więcej można się o nich dowiedzieć na stronie  https://novaestetica.pl/leczenie/specjalnosci/stomatologia-dziecieca/. Ponadto do dentysty trzeba zgłaszać się zawsze wtedy, gdy pojawią się ból zęba, widoczne ubytki lub zaczerwienienie dziąseł. Zęby mleczne także wymagają leczenia. Zaniedbanie ich prowadzi do powstania zaburzeń w uzębieniu stałym.

Na pierwszą wizytę stomatologiczną należy zgłosić się z dzieckiem między 6. a 12. miesiącem życia. Podczas niej maluch może oswoić się z dentystą, gabinetem i narzędziami stomatologicznymi, co z pewnością zmniejszy poziom stresu w przyszłości. Jest to też dobry czas, aby specjalista ocenił, czy zęby, które się już pojawiły, rosną prawidłowo.

Higiena jamy ustnej

Kluczową kwestią jest codzienna higiena jamy ustnej. Zęby trzeba szczotkować rano i wieczorem miękką szczoteczką dostosowaną do wieku dziecka. Dobrze jest, gdy dziecko myje zęby razem z rodzicami. W ten sposób naśladuje ich i w naturalny sposób uczy się zdrowych nawyków. Szczoteczkę trzeba wymieniać na nową co 3 miesiące.

Po wieczornym umyciu zębów nie należy podawać dziecku jedzenia ani picia (dozwolona jest tylko niesłodzona woda). Produkty te pozostawiają osad, który jest pożywką dla bakterii wpływających negatywnie na stan szkliwa. Z tego powodu dobrze jest myć zęby lub przynajmniej płukać jamę ustną dziecka po każdym posiłku.

O higienę jamy ustnej należy dbać, zanim jeszcze pojawią się pierwsze zęby. Niemowlętom po każdym karmieniu powinno się przetrzeć dziąsła miękką gazą nasączoną wodą. W aptekach dostępne są także specjalne silikonowe szczoteczki dla bardzo małych dzieci. Nie należy oblizywać łyżeczki lub smoczka przed podaniem go maluchowi, ponieważ w ten sposób przenoszą się bakterie.

Zdrowa dieta

O zęby dziecka można dbać z pomocą diety. Ważne jest, aby w jadłospisie znalazły się świeże owoce i warzywa, a także produkty mleczne i pełnoziarniste, ponieważ zawierają witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego rozwoju szkliwa. Należy bezwzględnie zrezygnować ze słodkich napojów oraz słodkich i słonych przekąsek, gdyż zawarte w nich cukry i barwniki uszkadzają zęby oraz są jedną z przyczyn próchnicy. Warto pilnować dziecko, aby nie podjadało między posiłkami. Do picia najlepiej podawać wodę lub niesłodzone herbatki.

Materiał partnera

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usłigi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.