Jak sobie radzić z upałami. Sprawdzone metody na wysokie temperatury!

Jak sobie radzić z upałami. Sprawdzone metody na wysokie temperatury!

Fala upałów znowu zalewa Polskę. Jak sobie radzić kiedy na dworze żar leje się z nieba? Mamy kilka sprawdzonych i niezawodnych rad, które z pewnością się przydadzą podczas gorących letnich dni.

Kiedy termometr wskazuje temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach, które pomogą znieść upał.

Pozostać w chłodnym miejscu, gdzie panuje trochę niższa temperatura niż na zewnątrz. Aby w mieszkaniu było chłodno należy zamknąć okna i zasłonić je roletami lub zasłonami. Wtedy temperatura w pomieszczeniu będzie niższa nawet o kilka stopni niż na zewnątrz. Dla dodatkowej ochłody można użyć wiatraka.

Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć to przewiewne ubrania, które powinniśmy nosić w upalne dni, wykonane z naturalnych materiałów np. z lnu lub cienkiej bawełny.

Kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni w cieniu powinniśmy nawadniać wystarczająco swój organizm. Dobrze jest wypić co najmniej 2 litry wody niegazowanej, którą możemy dla orzeźwienia wzbogacić sokiem z cytryny, świeżą miętą i kostką lodu. Warto też sięgnąć po nawadniające owoce m.in arbuza, ogórki, które wcześniej można schłodzić w lodówce.

Podczas upałów należy również pamiętać, że jeśli musimy wyjść i przebywać na dworze powinniśmy włożyć na głowę czapkę z daszkiem lub kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne. Warto też chronić skórę smarując ją kremami z wysokim filtrem.

Pamiętajmy o tym, że na największe niebezpieczeństwo podczas upałów są narażeni najmłodsi i seniorzy oraz osoby z przewlekłymi chorobami. Jednak nie należy lekceważyć nikogo. Każde zasłabnięcie czy omdlenie może być przyczyną poważniejszej choroby. Warto wtedy zadzwonić po pomoc lub udać się niezwłocznie do lekarza.

 Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usłigi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.