Stwardnienie rozsiane – co to za choroba?

Stwardnienie rozsiane – co to za choroba?

Stwardnienie rozsiane to przewlekła, postępująca choroba demielinizacyjna ośrodkowego układu nerwowego, spotykana przede wszystkim u młodych osób dorosłych. Przyczyny stwardnienia rozsianego nie zostały jak dotąd jednoznacznie określone, ale wiadomo, że niestety jest to schorzenie nieuleczalne. Przy pomocy odpowiedniej terapii można jedynie hamować jego rozwój oraz poprawić jakość życia chorych.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie czynniki zwiększają ryzyko występowania stwardnienia rozsianego,
 • jakie są objawy stwardnienia rozsianego,
 • na czym polega jego leczenie.

Stwardnienie rozsiane to choroba demielinizacyjna układu nerwowego o przewlekłym i postępującym charakterze. Jej bezpośrednią przyczyną anatomiczną są wieloogniskowe uszkodzenia mózgu oraz rdzenia kręgowego. Prowadzą do zaniku osłonek mielinowych włókien nerwowych, a w konsekwencji – do występowania rozmaitych objawów neurologicznych w postaci rzutów i/lub powolnego rozwoju choroby. Stwardnienie rozsiane jest najczęściej diagnozowane u młodych osób dorosłych między 20. a 40. rokiem życia.

Stwardnienie rozsiane – czynniki ryzyka choroby

Jednoznaczne przyczyny zmian demielinizacyjnych włókien nerwowych prowadzące do rozwoju stwardnienia rozsianego nie zostały jak dotąd określone. Naukowcy zdiagnozowali natomiast wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienie choroby. Zalicza się do nich:

 • czynniki genetyczne,
 • zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego,
 • zaburzenia produkcji i funkcjonowania hormonów,
 • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
 • niedobory witaminy D w organizmie.

Stwardnienie rozsiane – objawy

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego mają zazwyczaj charakter pojedynczy. Najczęściej są to różnego rodzaju zaburzenia wzroku: bóle gałki ocznej, zaburzenia widzenia barw, widzenie podwójne. U chorych mogą się pojawiać zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia czucia tułowia, kończyn i/lub twarzy, rzadziej – problemy z oddawaniem stolca i moczu.

Wraz z rozwojem choroby u pacjenta występują kolejne objawy, coraz bardziej utrudniające normalne funkcjonowanie:

 • niedowłady kończyn górnych i/lub dolnych,
 • wzrost napięcia mięśniowego,
 • osłabienie odczuwania bólu i temperatury,
 • drżenie kończyn,
 • zaburzenia ruchomości gałek ocznych i oczopląs,
 • zaburzenia kontroli zwieraczy,
 • zaburzenia poznawcze (problemy z koncentracją, pamięcią i przyswajaniem informacji).

Najczęstszą postacią stwardnienia rozsianego jest postać nawracająco-zwalniająca – objawy neurologiczne występują u pacjenta w formie rzutów, utrzymują się do kilku tygodni, a z czasem częściowo lub całkowicie się cofają.

Stwardnienie rozsiane – diagnostyka i leczenie

Stwardnienie rozsiane nie jest chorobą łatwą w diagnostyce – wymaga zebrania od lekarza szczegółowych informacji i wykonania wielu specjalistycznych badań: neurologicznych, rezonansu magnetycznego, a także badania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Niestety, stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną – współczesne terapie mogą jedynie hamować jej rozwój, modyfikować przebieg oraz poprawiać jakość życia pacjentów. Leczenie obejmuje więc stosowanie różnego rodzaju środków, które łagodzą dolegliwości bólowe, zaburzenia kontroli zwieraczy czy zawroty głowy. Ważne jest maksymalne spowolnienie utraty sprawności przez chorego. W tym celu stosuje się interferon β1a, interferon β1b i octan glatirameru. Bardzo ważna w procesie terapeutycznym jest także rehabilitacja ruchowa.

Stwardnienie rozsiane to choroba przewlekła – pacjenci muszą pozostawać pod stałą opieką neurologa. W zależności od objawów choroby i ich stopnia zaawansowania na bieżąco modyfikuje on terapię i dobiera metody leczenia najbardziej pasujące do indywidualnego stanu pacjenta.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151119,stwardnienie-rozsiane

http://www.phmd.pl/api/files/view/28973.pdf

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:sWVSJA3YYloJ:https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/download/48570/35661+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

 

Artykuł zewnętrzny

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usłigi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.